Baccarat

Baccarat on Prantsusmaalt pärit hasartmäng. Eestis kasiinodes ja online kasiinodes öeldaksegi baccarati kohta baccarat, kuigi eesti keelne sõna on täiesti olemas – bakaraa.

Baccaratil on ka erinimetus. Nimelt paljudes Lõuna-Ameerika ja Euroopa kasiinodes öeldakse baccarati kohta Punto Banco. Punto tähendab mängijat ja banco tähendab panka.

Mängijate arv

Baccarati mängimiseks on vaja vähemalt 2 inimest, kuid üldiselt mängitakse seda 9-12 inimesega. Üks mängija täidab pankuri ülesandeid.

Kuigi tegemist on eelkõige kasiinos mängitava mänguga, ei pruugi kasiino töötaja pankurina tegutseda, vaid on vahekohtunikuks ja reeglite meeldetuletajaks, kellele makstakse harilikult teenuste eest tunnitasu või võtab kasiino selle asemel mängijate võitudelt kokkulepitud protsendi.

Mänguks vajalik

Tavaline 52-kaardiga kaardipakk. Kaartide punktiväärtus vastab numbritele, välja arvatud, et kümned ja pildid on null ning äss üks.

Mängu käik ja eesmärk

Kuna kasiino ei pea panka, kuulutatakse välja pankurikohale enampakkumine. Iga mängija võib järjekorras teha oma pakkumise ja kui keegi ei soovi enam suuremat summat esitada, toimib suurima pakkumise teinud mängija pankurina ja paneb mängupanka summa, mille ta nimetas enampakkumisel.

Seejärel saavad ülejäänud teha järgemööda oma panused, siiski nii, et nende summa ei ületaks pangas olevat summat. Kui panuste kogusumma võrdub pangas olevaga või kui kõik mängijad on teinud oma panused, alustatakse mängu.

Pankur jagab igale mängijale (kaasa arvatud endale) kaks kaarti kinniselt. Kui mängija soovib, võib ta järjekorras tulles paluda ühe kaardi juurde. Seejärel kaardid avatakse ja iga mängija kas võidab või kaotab vastavalt sellele, kas tema kaartide summa on suurem või väiksem kui pankuril.

Kaartide punktiväärtuse arvutamine erineb tavalisest kokkuliitmisest selle poolest, et summast võetakse arvesse vaid viimane arv. Seega on kaheka ja üheksa punktisumma 7, mitte 17.

Võitnud mängija saab pangalt žetoone sama palju, kui tema panus oli. Kaotaja omakorda kaotab oma panuse pangale. Võrdse seisu korral saab mängija oma panuse tagasi samas suuruses, võitmata või kaotamata midagi.

Kui panuse saatus on otsustatud, korraldatakse pangapidaja leidmiseks uus enampakkumine.

Baccarat kodus mängides

Baccarat on levinud mäng. Seda saab mängides nii kodus, kasiinos kui ka arvutimängudes. Näiteks Red Dead Redemption 2 annab mängijale võimaluse baccarati mängida.

Baccaratist parema ülevaate andmiseks toome näite, kuidas saab kodus baccarati mängida.

Liisa pakub enampakkumisel suurima summa – 20 tuletikku ja saab pankuriameti endale. Indrek paneb lauale oma panuseks 8 tikku ja Jaak 10 tikku.

Liisa jagab kõigile kaks kaarti. Indrek saab seitsme ja kuue, tal on seega 3 punkti (viimane arv kolmeteistkümnest). Tulemus on pigem halb. Ta palub lisakaardi ja saab kolme. Nüüd on tal kokku kuus punkti.

Jaak saab kümne ja kaheksa, nii on tal kokku 8 punkti, mis on baccaratis paremuselt teine võimalik tulemus. Tal pole vaja lisakaarti. Liisa on samuti saanud kümne ja kaheksa. Ka tema ei võta lisakaarti juurde.

Kaardid avatakse ja Indrek kaotab oma panuse Liisale. Jaagul ja Liisal on sama summa, nende omavaheline seis jääb viiki ning Jaak saab oma panuse tagasi, võitmata ja kaotamata midagi.

Baccarati strateegia

Kuigi mängija punktisumma ei saa baccaratis mingist piirist üle minna ja põhjustada kaotust, ei ole kolmanda kaardi võtmine iga kord kasulik. Et punktisumma pärast kümmet pöördub ümber, on juurdevõtmine soodne ainult siis, kui punkte on 0-4.

Kui punkte on 5, on võimalused seisu parandamiseks ja halvendamiseks võrdsed. Tasub meelde tuletada, millised kaardid on kasutusel olnud ja mida seetõttu kaardipakis kindlasti enam pole.

Kus mängida baccarati

Sarnaselt pokkerile on ka baccarat väga menukas ja seda saab mängida nii füüsiliselt kodus kui ka loomulikult kasiinos. Kõige suuremat baccarati valikut pakuvad online kasiinod, sest neil on tavaliselt minimaalselt 5-10 erinevat varianti baccaratist.