Blackjack

Blackjack on tänapäeval levinud kasiinomäng. Usutavasti tekkis Blackjack Prantsusmaal 17. sajandil ja jõudis Ameerika Ühendriikidesse Prantsuse revolutsiooni ajal. Esialgu oli mäng Ameerikas ebapopulaarne ning arvatakse, et alles siis, kui kasiinod hakkasid pakkuma boonust ‘’21’’ eest, mis loodi ärra (11 punkti) ja multa soldatiga (10 punkti), muutus mäng populaarseks. Ässa ja soldati kombinatsioonist sai Blackjack ka oma nime – Must soldat.

Järgnevalt vaatame mõlemaid blackjacki reegleid, nii algupäraseid reegleid kui hilisemaid kasiinoreegleid. Neil variantidel on pisike erinevus.

Mängu eesmärk

Selles kahele kuni kümnele mängijale mõeldud mängus on eesmärgiks saada endale kaardid, mille väärtus on suurem kui pankuril, kuid mitte suurem kui 21 (blackjack). Võrdse väärtuse korral võidab pankur.

Äss annab 1 või 11 punkti, kõik pildid 10 ja ülejäänud kaardid vastavalt nende väärtusele. Blackjack on äss koos pildi või kümnega.

Kahe kuni kuue mängija korral kasutatakse tavalsielt 52 kaardiga pakki. Seitsme ja enama mängija korral kasutatakse kahte kaardipakki.

Mängu käik

Mängijad tõstavad pakki pankuri määramiseks. Pankur segab paki ja jagab igale mängijale ühe kaardi, alustades mängijast oma vasakul käes ja lõpetades endaga. Kaarte ei sega uuesti enne, kui mäng on läbi.

Mängijad vaatavad oma kaarte ja teevad panuse. Pankur teeb sama ja soovi korral kahekordistab panused.

Seejärel segab pankur kõigile mängijatele (sh iseendale) teise kaardi.

Kui mängijal on loomulik blackjack, avab ta kohe kaardid ja pankur maksab talle, välja arvatud siis, kui pankuril on samuti loomulik blackjack.

Pankur küsib igalt järelejäänud mängijalt, kas too tahab kaarte juurde. Mängija võib osta, küsida või hoida.

Kui ta ostab, jagatakse talle kinniselt veel üks kaart ja ta suurendab panust esialgse panuse võrra (kui pankur on panust kahekordistanud, peab ta panema vähemalt kahekordse miinimumpanuse).

Kui ta küsib, antakse talle lahtiselt ja lisapanust ei tehta. Mängija ei või ühte kaarti küsida ja järgmist osta.

Mängijale jagatakse nii palju kaarte, kui ta soovib, ja niipea, kui tema kaartide summa jõuab 21-ni või nii lähedale, et ta kaarte juurde võtta ei julge ja ütleb: ‘’hoian’’.

Kui mängija ületab 21, on ta lõhki, avab oma kaardid ja tema panus läheb pankurile.

Kui kõik mängijad on lõhki või hoiavad, avab pankur oma kaardid ja jagab endale nii mitu kaarti, kui soovib – eesmärgiga jõuda 21-ni või nii lähedale kui julgeb.

Pankur arveldab vastavalt laual olevatele kaartidele ja pankuri rolli võib üle anda teisele mängijale, kellel on loomulik 21.

Blackjacki strateegia

Kui esimene kaart, mille saad on äss, paku maksimumpanus, pildi või kümne korral tee kahe- või kolmekordne miinimumpanus. Muude kaartide korral miinimumpanus. Kui kahe esimese kaardi summa on alla 10, tasub juurde osta kuna võimalus saada viis kaarti ilma lõhki minemata (‘’viis ja alla’’) tõuseb – see annab topeltpanuse.

Kui kahe esimese kaardi summa on üle 10, tasub ainult juurde küsida.

Pankur kahekordistab panused, kui tema esimene kaart on äss, kümme, pilt või kaks.

Kasiino blackjack

Enamikes kasiinodes on reeglid samad, kui ülal kirjeldatud, kuid mängija kaardid jagatakse lahtiselt, samal ajal kui diileri esimene kaart jagatakse lahtiselt ja teine kinniselt.

Mängija võib oma panust kahekordistada pärast kahe esimese kaardi saamist, kuid saab võtta pärast seda ainult ühe kaardi.

Kui diileri esimene kaart on äss, võivad mängijad kindlustada end Blackjacki vastu, panustades sellele, et diiler võidab musta soldatiga.

Lõpuks mängitakse kasiinos ainult diileri vastu – makseid teistele mängijatele ei tehta.

Blackjacki punktiarvestus

Kui võidab pankur:

Kui pankuril on loomulik blackjack, saab ta:

  • iga mängija panuse, kel on samuti loomulik blackjack
  • topeltpanuse igalt mängijalt, kellel on 21 või viis kaarti summas kuni 21 (viis ja alla)
  • kolmekordse panuse mängijatelt, kes ei ole lõhki.

Kui pankuril on 21 või ‘’viis ja alla’’ saab ta:

  • panuse igalt mängijalt, kellel on sama
  • topeltpanuse igalt mängijalt, kes pole lõhki.

Kui mängija võidab panka:

Kui mängijal on loomulik blackjack, saab ta:

  • kolmekordse panuse. Tema saab ka uueks pankuriks.

Kui mängijal on ‘’viis ja alla’’ saab ta:

  • topeltpanuse

Kui mängija käsi ületab pankuri oma, saab ta:

  • ühekordse panuse kõigilt mängijatelt, kelle tulemus on temast omast väiksem.

Mängijad peaksid alati nõustuma pankuri positsiooniga, sest see on kõige soodsam.

Kus mängida blackjacki

Blackjacki saab mängida kodus, kasiinos ja online kasiinos.