Pokker

pokker

Pokker pärineb Ameerika Ühendriikidest ja tegu on hasartmänguga, mida saab kolmel erineval moel mängida.

Tõmbamispokkeris jagatakse kõik kaardid mängijatele kinniselt ning mängijad püüavad seisu parandada kaarte vahetades.

Ladumispokkeris saavad mängijad kinniseid ja lahtiseid kaarte mitmes pakkumisjärgus – tuntuim on seitsme kaardi ladumine (seven card stud)

Vabade kaartidega pokker (Texas Hold’em) on pokkeri variant, kus mängija mittetäielik, kuid varjatud käsi kombineeritakse vabade lahtiste kaartidega. Vabade kaartidega pokker on kõige levinum ja populaarsem pokkeri variant. Küllap on nii tänu internetile ja internetipokkerile. ja seda mängu siin kirjeldamegi.

Pokker on hasartmäng mida saab mängida kaartitega või täringutega. Täringutega pokkerit mängides ei saa bluffida. Levinum on pokkerit mängida kaartidega, siis esimesena keskendumegi kaartidega pokkerile.

Mängijate arv, mänguks vajalik

2-10 mängijat, 52 kaardiga tavapakk.

Pokkeri iseloomustus ja mängu eesmärk

Panused on kas piiranguta või piiratud. Viimasel juhul lepitakse kokku miinimumpanus (väike panus – small bet); see võrdub suure pimeda panusega ja on summa, mis panustatakse kahes esimeses ringis. Viimases kahes ringis peavad panused ja tõsted olema kahe korra väikesest panusest suuremad ehk suur panus. Need alumsed ja ülemised piirid väljendatakse tavaliselt kui £s/£b, kus s on väike (small) ja b suur (big) panus.

Pokkeri eesmärk on luua parim viie kaardi käsi, kasutades nii enda käes olevaid kaarte kui ka vabu kaarte. Toimub neli panustamisringi ja võitja saab panga.

Diiler

Mängijad tõstavad pakki diileri määramiseks, iga partii järel liigub jagamiskord päripäeva edasi.

Kohustuslikud panused

Enne kaartide jagamist tehakse kaks kohustuslikku panust (pimedad), et tagada panka minimaalne summa. Diileri vasakul käel olev mängija teeb panuse, mida nimetatakse väikeseks pimedaks, temast vasakul olev mängija teeb suure pimeda. Nende panuste suurus sõltub seatud miinimumpanuse piirist.

Kui miinimumpanus on 1, siis väike pime on 0.5 ja suur pime 1. Alternatiivina panevad kõik mängijad kindla summa panka. Kui kõik on panustanud jagab diiler kõigile kaks kaarti.

Esimene ring, flopieelsed panused

Mängijad vaatavad oma kaarte ja neil on võimalik kas loobuda (kui käsi on nõrk) või teha suure pimedaga võrdne panus. Selles panuseringis alustab suurest pimedast vasakul istuv mängija, kas koolides (tehes suure pimedaga võrdse panuse; inglise keeles calling) või loobudes.

Panustamine käib päripäeva. Kui tuleb väikese pimeda teinud mängija kord, peab ta oma kohustuslikku panust kas kahekordistama võrdseks suure pimedaga või loobuma. Suure pimeda teinud mängija võib passida, kuna tema kohustuslik panus on võrdne selles ringis nõutava panusega või võib ta panust tõsta.

Viimasel juhul läheb panustamine edasi, kuni kõik mängitavad panusd on tema omaga võrdsed.

Teine ring: flopp

Diiler põletab (paneb kõrvale) paki ülemise kaardi ja jagab lahtiselt kolm ühist kaarti. Seda nimetatakse flopiks.

Nüüdsest alustab pakkumist alati diileri vasakul käel olev mängija. Ta võib loobuda, callida (jätkata panustamist viimase pakkumisega samal tasemel), tõsta panust või passida. Viimasel juhul jätab ta panustamise vahele, kuid peab mängus püsimiseks panustama järgmisel ringil. Kui kõik mängijad passivad, läheb mäng järgmisesse ringi. Kui mängijad panustavad, siis jätkub panustamine, kuni kõik mängijad on panustanud või loobunud.

Kolmas ring: pööre

Diiler paneb kõrvale paki ülemise kaardi ja jagab järgmise ühiskaardi. Seda nimetatakse pöördeks.

Panustamist alustab esimene mängija diilerist vasakult ja pakkumine jätkub kuni kõik on panustanud või loobunud.

Neljas ring: jõgi

Kui kolmas pakkumisring on läbi, jagatakse viies ühiskaart. Seda nimetatakse jõeks.

Neljandat panusteringi alustab esimene mängija diilerist vasakult ja pakkumine jätkub, kuni kõik on panustanud või loobunud.

Avamine

Kui mängija panustab ja kõik teised loobuvad, saab tema panga ega pea oma kaarte näitama.

Kui pärast viimast panusteringi jääb mängu kaks või mitu mängijat, toimub avamine.

Iga mängija käib välja parima viiest kaardist koosneva käe, mille ta saab moodustada oma seitsmest kaardist – kahest ‘’augukaardist’’ (jagatud kinniselt enne floppi) ja lauast (viiest ühiskaardist).

Kui mängija parima käe moodustavad viis lauakaarti, öeldakse, et ta mängib lauda.

Kui parim käsi on mitmel mängijalsama (st et keegi ei suuda lauda lüüa), jagatakse pank järelejäänud mängijate vahel võrdselt.

Kui kaks või enam kätt on võrdse tugevusega, on võitjaks tugevamate kaartidega käsi. Näiteks ässaga mast lööb kuningaga masti. Kui käed on ikkagi võrdsed, otsustab võitja kõrgeim kaart, mis pole ühine.

Kaartide mastijärjestust võitjakaartide määramisel arvesse ei võeta.

Kui käed on tugevuselt identsed, jagatakse pank võrdselt võitnud mängijate vahel. Kui pank ei jagu, saab jäägi diilerist vasakul olev mängija.

Pokkerikäte järjestus

Kuninglik mastirida: 10, S, E, K, Ä

Ehk 10, Soldat (poiss), Emand, Kunn, Äss

Mastirida: Sama masti kaartide rida

Nelik: neli võrdset kaarti

Maja: Kolmik pluss paar. Kui maja on enam kui ühel mängijal, võidab tugevaima kolmikuga maja.

Mast: viis kaarti samast mastist: Kui maste on enam kui ühel mängijal, võidab kõirgeimate lehtedega mast

Rida: viis järjestikust kaarti. Võivad olla eri mastist. Ässa võib kasutada nii kõrgemas (10, S, E, K, Ä) kui madalamas (Ä, 2, 3, 4, 5) reas.

Kolmik: Kolm võrdset kaarti

Kaks paari: kui mängijal on kaks paari võidab kõrgeima paariga käsi. Kui kõrgemd paarid on võrdsed, võidab tugevuselt teine paar. Kui mõlemad paarid on võrdsed, võidab kõrgem viies kaart.

Paar: kaks võrdset kaarti. Võrdsete paaride korral võidavad tugevamad väliskaardid

Kõrge kaart: võidab tugevaima kaardiga käsi.

Kus mängida pokkerit

Pokkerile puhul omab tähtsust, kus seda mängu mängida. Õnneks on pokker nii populaarne mäng, et seda saab paljudes erinevates kohtades mängida. Näiteks, pokkerit saab mängida nii füüsiliselt ruumis kui virtuaalselt internetis.

Tõsi on, et internetipokker on tänu Texas Hold’emile ülimenukas ja kõige suurema mängijate arvuga. Seega, pokkerit enam ei mängita niivõrd kasiinos kui just online kasiinos. Online kasiinod pakuvad ka kõige suuremas valikus erinevaid pokkerimänge. Näiteks All Aces, Omaha, Side Bet City, 2 Hand Casino Hold'em, Ultimate Texas Holdem ja paljud muud.